viktoriánský skleník
Zahrada

Pěstební sezóna

Po pocitově nekonečné zimě najednou přišlo rovnou léto a čas trávíme prací venku. Domů se dostaneme urvaní kolem desáté večer a spát chodíme se slepicemi, nebo možná ještě dřív než slepice…. totiž kdoví, kdy chodí finské slepice spát, když je celou noc světlo….

Chtěla jsem teď sepsat letošní pěstitelské zážitky, ale došlo mi, že vám dlužím ještě ty z loňska… tak alespoň ve zkratce…

2023

Loňská sezóna byla opožděná, přestože už v dubnu bylo přes den krásně teplo. Následovalo totiž ochlazení, a noční mrazy se držely ještě v květnu. Skleník jsem si troufla osadit až začátkem června.

Papriky jsem vysela hodně pozdě, takže do skleníku jsem přesazovala malé chuděry… ale nakonec to nevadilo, papriky vše hravě dohnaly.

Protože se další rok nepodařilo realizovat plánovanou zeleninovou zahradu před skleníkem (odstranit letité skládky stavebního materiálu a dřeva není jen tak), vyčistili jsme staré záhony. Ty jsou už skoro nepoužívané, rozpadající se, prorostlé plevelem a plné rostlin, které v záhonech zimuji – což znamená, že ještě v dubnu nejdou rostliny vyndat, jelikož jsou v záhonech přimrzlé. Ale lepší než nic, víte jak…

Neplánovanou akcí loni bylo sázení angreštů a rybízů od sousedů. Ti se rozhodli zrušit a vykopat své staré keře, a požádali o pomoc (bagrem to jde snáz, než kopat ručně). Z vykopaných rybízů si dva hezky vypadající odkopky vrátili zpátky, ale zbytek zůstal k vyhození/odvozu, bude-li někdo chtít… takže jistěže jsme chtěli. Jeden černý rybíz jsme píchli za skleník, zbylých pár do velkých plastových nádob, provizorně, než pro ně někdy najdeme místo, no ale angrešty jsme se rozhodli zakopat rovnou. Vešly se nám do řady s naším už existujícím, jen kvůli svažitému terénu bylo třeba trochu zabagrovat, terén srovnat, a udělat schod, k čemuž dobře posloužil starý trám.

Když už se bagrovalo, odkopl Pepa i trávník, protože v místě je plánované sezení s ohništěm, a tedy štěrk.

Myslíte, že jsme stihli plochu vyštěrkovat?

Jistěže ne…

A protože tráva roste nejlépe tam, kde o ní člověk nestojí, máme v tomhle místě trávník bujnější než tam, kde trávník být má, a letos si to můžem kopnout celé znovu… jak jinak.

podzim ve skleníku

Na letošní sezónu jsem natěšená, až mě svrbí ruce…. no, spíš to bude brnění od tahání pytlů hlíny…

A jaké máte letos výpěstky a plány vy?


Print Friendly, PDF & Email

2 komentářů

 • VenNeu

  krásné to máte. Na to ohniště se těším, jak to budete mít. Ale ještě víc se těším na zprávy z ostrova 🙂
  Užívejte léta!

  • Tereza Talvikki Metsola

   Děkuji 🙂
   Ohniště bude jen obyčejný vyštěrkovaný plácek s přenosným ohništěm, které už dávno máme, a pár židlemi. Větší terénní úpravy a trvalé stavby nechceme, kdyby náhodou došlo na nějaké změny.

   Shrnutí ostrova z loňského roku mám už připravené, tak snad brzy… 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *