Punainen Talo - Červený Dům
Rekonstrukce

Rekonstrukce II

Srpen 2013

Po několika týdnech čekání dorazila koncem srpna zpráva, že sauna je vyrobená a k vyzvednutí…

Místo, které jsme pro ni vybrali, je samozřejmě na opačné straně pozemku než příjezdová cesta… a samozřejmě mezi křovím…. a samozřejmě my nic zbytečně nekácíme….. Takže všechen materiál jsme ručně nosili několik set metrů vysokou trávou a křovím. 

Byli jsme ten večer hlášeni k sousedům na večeři, ale tak víte co.. když přijde skládačková sauna, člověk musí složit alespoň kousek, ne…

Takže jsme samozřejmě šli na večeři pozdě, a především jsme zjistili, že jsme neuvěřitelně rozmazlení Ikeou. Člověk čeká u skládačky návod se spoustou naprosto jasných obrázků, a pak místo toho dostane A4, na které je jeden obrázek, ze kterého jednotlivé díly musíte luštit. K tomu máte hromadu dřeva, které není vlastně ani pořádně roztříděné, natožpak označené…. 

Ale čekali jsme na ni dlouho a ještě déle po ní toužili, takže následující den, a několik dalších, se intenzivně pracovalo na sauně… (no, ono nás už taky nebavilo se mýt v ledové řece za domem….)

Tato část byla celkem rychlá, zato se střechou jsme se hrabali ještě několik týdnů 😂. To je takové to, když se chcete pořádně vysaunovat, tak na sauně makáte dnem i nocí (doslova, tady v létě není v noci tma), ale jak už se dá zatopit, člověk zleniví, a zbytek skoro aby dodělával někdo jiný…

Mezitím po dlouhé době zedník dokončil komín nad krbem. Chlap šikovný a ochotný, ale nikdy jsme nevěděli, kdy dorazí, a hlavně zda vůbec. Někdy přišel na 15 minut a hned zase odjížděl. Ještě jsme si říkali, že jsme asi měli smůlu při výběru řemeslníka…. hehe… no, kdybychom tehdy tušili 😂

Bylo samozřejmě třeba počkat, než komín proschne (což pocitově trvalo asi dva roky), a konečně jsme mohli rozdělat náš první oheň. První v domě po nějakých 20 letech, kdy byl dům opuštěný.

Krátce po koupi domu jsme prohledávali internet a hledali člověka, který by nám poradil a pomohl v začátku rekonstrukce. Někoho, kdo staré dřevostavby opravuje tradičním způsobem a nebude nás nutit měnit stará okna za plastová apod. Našli jsme ho poměrně rychle, a řekla bych, že ještě rychleji se stal naším přítelem. Janne je typický Fin. Málomluvný, ale informace předat umí. Má náš smysl pro humor i pohled na život. Seznámili jsme se prakticky hned i s jeho manželkou, Aijou, a od té doby se při různých příležitostech vídáme dál. 

Začátkem září 2013 tedy dorazil Janne a začalo se se strukturálními opravami domu. Celá stavba je postavena ve výšce na kamenech, které se však časem hnuly natolik, že se celý dům částečně propadl. Kameny základu jsou obrovské a těžké, ale kořeny stromů kolem domu, rostoucí až pod dům, základ narušily, včetně základu celého krbu, a hrozilo tedy jeho zhroucení. 

Kameny proto bylo třeba odkopat (ručně, lopatou), hevery natlačit do správné pozice, a opět zasypat, či zabetonovat. 

Stejný postup následoval téměř kolem celého domu.

Dalším bodem byla výměna spodních trámů konstrukce. 

Trámy ve spodních řadách trpní nejvíce vlhkostí. Záleží samozřejmě na kvalitě základu, proudění vzduchu pod domem a vlhkosti v bezprostřední blízkosti stavby. Ale snad vždy se nějaká část trámů mění. U nás to byla místy jedna řada, místy dvě. Obecně vzato, stav domu byl opravdu dobrý. 

Často bývají poškozené a shnilé i trámy pod okny, když například ze starých parapetů oprýská barva, a voda se tak dostává přes parapet do zdí. Nebo pokud byla okna vyměněná a nová jsou např. vlepená do zdi pur pěnou, na které se vlhkost krásně sráží a vsákne se rovnou do zdí.

Výměna trámů není žádná věda, ovšem je třeba zkušenosti a především vybavení…. Fasáda domu se v místech, kde se trám mění, musí odstranit… stejně tak ozdobná krycí prkna na rozích domu.

Poté se skrz stěny provrtají díry a závitovými tyčemi připevní velké kusy trámů (uvnitř i zvenčí). Pod navrtané trámy se umístí hevery a dům se pak postupně zvedne. U větších staveb, jako je dům, se pracuje většinou po částech, tedy zvedá se jen část domu… To je výhoda dřeva, které je i přes své stáří stále pružné. 

Potřebujete mít samozřejmě trámy na výměnu – ideálně staré dřevo, které už tolik nesesychá a tudíž nedělá neplechu.

A pak potřebujete člověka, který trámy upraví do naprosto přesného tvaru, tak aby nahrazovaná část pasovala nejen na zbytek trámů, ale především na nerovný povrch kamenného základu.

Další věc je, že odřezanou fasádu už prostě zpět nevrátíte, a musí se hledat řešení, jak ji funkčně i esteticky napojit… (což je také důvod, proč po 6 letech pořád ona místa na fasádě chybí 🙈).

Punainen Talo -  Červený Dům
Zde je vidět rozpadlý trám, který byl částečně důvodem propadlé podlahy v předsíni

Trámů na výměnu byla ještě spousta…

Také bylo třeba rozebrat kamna v budoucí pracovně/provizorní ložnici. Bohužel komíny v domě nebyly kryté, a tak do každých kamen nemilosrdně pršelo po celou dobu, kdy byl dům neobydlený.

Skelet už se nedal zachránit, byl kompletně děravý. Z kamen zůstal jen obří kámen stojící pod nimi.

Zato se podařilo opravit kolapsující konstrukci pod krbem. Což celý krb s kamny a pecí na chleba zachránilo.

A mistr Janne pokračuje v precizním vyřezávání trámů…

Dům neměl ani vodu, ani elektřinu, a kanalizace v našich končinách neexistuje. Do postavení sauny jsme se koupali v řece, popřípadě nosili vodu z řeky a myli se ledovou vodou na dvoře. Pitnou vodu jsme si chodili čepovat (krást 🙈) na hřbitov 😂 a později k našim laskavým sousedům. Elektřinu jsme vyráběli benzinovým agregátem. Bydleli jsme v karavanu, psí kluci v kůlně. Žili jsme na dvoře, pod zeleným párty stanem z Ikey, bez ohledu na počasí, a vařili na ohništi nebo na plynu v karavanu.

Největší událost a radost (po sauně) tak z celé dosavadní rekonstrukce bylo kopání přípojek.

A pak bohužel přišla nejsmutnější část…. totiž odjezd….

Byl konec září, začínalo přituhovat, a nebyla absolutně žádná šance, že bychom do zimy zvládli bydlet. Bylo třeba zamknout dům a odjet. 

Všechny odjezdy z Finska obrečím. Tehdy i teď. Ale tehdy to bylo úplně nejtěžší. Věděli jsme, že se nevrátíme dřív, než za spoustu měsíců…. Ale především to bylo poprvé, kdy jsme odjížděli a opouštěli vlastní domov.  

Print Friendly, PDF & Email

2 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *