Finsko, stará dřevostavba, červený dům
O Finsku

Juhannus

Letní slunovrat…

Oslava připadá na pátek a sobotu v době kolem svátku svatého Jana.

Vrchol severského léta, které ve skutečnosti sotva stihlo začít… Období nekonečného světla, zeleně a létavých potvor…

Z těžké jarní deprese rovnou do letní euforie…

Juhannus je pro Fina jedním z největších svátků…… sauna, mökki (chata), alkohol….. co je víc?

Celé Finsko na juhannus vyráží do svých či půjčených chat, a ve městech tak skoro nepotkáte živou duši. Obchody jsou zavřené. Města jsou tichá…. zato v lesích a u jezer se ozývá přiopilé hýkání šťastného národa, cákání vody, cinkání sklenic a lahví…. a skrze sytě zelenou vegetaci probleskují holé zadky ze sauny běžících Finů.

Je v tom ohromná krása a síla…. národ, jehož obyvatelé se většinu času snaží tiše držet stranou od ostatních, najednou spojuje ohromná euforie a radost z oslavy jinak příliš krátkého léta.

Naše ostrovní chata není zrovna ve stavu, kdy by se nám tam chtělo trávit čas, a hlavně… stále ještě na ostrově nemáme saunu. To v kombinaci s faktem, že kolem ostrova je víc sousedů, než máme doma, a na juhannus tam budou úplně všichni, má za následek, že my letos zase sedíme doma…

Léto, Finsko, zahrada, posezení v zeleni, květiny, rebarbora

Nicméně k oslavám (a létu vůbec) patří dobrý drink…. třeba z rebarbory! Není asi jiná plevelnatá mrcha, co by za světlého severského léta rostla lépe, než právě rebarbora. Tak proč ji nevyužít na pořádný letní drink.

Základem je rebarborová šťáva. Receptů je na internetu spousta, zkoušeli jsme různé, dokonce jsem měla tendence nahrazovat cukr nějakou zdravější alternativou, ale to tedy vůbec nefungovalo. Takže když šťáva, tak pěkně s cukrem, ať to za něco stojí!

Recept v tomto článku je výsledkem kombinace několika jiných receptů, tak jak vyhovuje nám…

Rebarborová šťáva

(na cca 2 litry)

2 kg rebarbory nakrájené na menší kousky

1,5 litru vody

šťáva z 1/2 citronu

3/4 šálku krupicového cukru

špetka kardamomu a vanilky

Rebarboru rozvaříme ve vodě. Poté ji scedíme přes plátýnko, necháme stát třeba i hodinu, dokud tekutina ze směsi nevykape. Šťávu pak krátce povaříme s cukrem, citronem, kardamomem a vanilkou, přitom odebíráme vzniklou pěnu. Slijeme do horkých lahví… a je hotovo….

Množství cukru je podstatně menší, než u jiných receptů, určitě ještě při vaření ochutnejte a množství cukru upravte dle vlastních požadavků.

Skladování v chladu… dobu spotřeby netuším. Tím, že jsem nakombinovala různé recepty, nemám absolutní ponětí, jak dlouho šťáva vydrží.

My ji beztak vypijeme dřív, než se stihne zkazit…. tím spíš, když ji trochu špritzneme alkoholem….

Rebarborový spritzer

Variant je víc….

– šťáva + sekt

– šťáva + bílé víno + perlivá voda (tahle kombinace chutná jako suchý jablečný cider s jemnou příchutí rebarbory a je velice osvěžující)

– šťáva + gin/vodka + perlivá voda (tahle verze je ještě lehčí – chuťově, ale jinak pozor, dle množství ginu/vodky i pěkně nakládá – a méně sladká než ta s vínem… a tudíž naše oblíbená)

– a samozřejmě nealkoholická verze jen s vodou

Množství jednotlivých přísad plně závisí na sladkosti připravené šťávy a na Vaší chuti…

Rebarboru lze samozřejmě uvařit i s velkým množstvím cukru a vytvořit tak sladký sirup…

Finsko, léto, rebarbora, rebarborová šťáva

Juhannuskokko

Slunovratovou tradicí je kromě alkoholu i pálení ohňů (kokko)… jde o velké hranice, něco podobného českému pálení čarodějnic. U vody jsou ohně pálené na skalnatých výběžcích, případně na voru ukotveném uprostřed vody…. a to je pak opravdu krásná podívaná…

Sauna

Sauna je běžnou součástí života Finů, o svátcích a zvláštních příležitostech pak o to víc….

Sauna se rozpálí a udržuje horká celý den… člověk se saunuje, pak jde na procházku, zase se saunuje, pak třeba ugriluje něco dobrého k snědku… a pak zase do sauny… a tak to pokračuje celý den. Kromě požitku ze sauny jako takové je krásný i ten klid. Ta totální absence spěchu. Jen člověk, sauna, příroda… no a ten drink, samozřejmě..

Finsko, sauna, finská sauna, léto

Juhannustaika

Tak jako noc svatojánská, je i juhannus svátkem tajemné moci a nepřeberného množství kouzel.

Některá z kouzel jsou poměrně hodně vtipná… spousta jich zahrnuje nahé běhání… po louce pokryté rosou, či obíhání pole, které má tvar trojúhelníku (a oběhnout ho je třeba třikrát, načež při posledním obíhání Vám přiběhne vstříc spřízněná osoba), či sezení v ledové vodě apod., a většina se týká přivolání štěstí, či lásky.

Jedno z kouzel říká, že když za slunovratové noci postavíte dvě zrcadla proti sobě, spatříte v jednom z nich svého budoucího milého.

Stejně tak ve snu spatříte jeho tvář, uložíte-li si pod polštář věnec z devatera kvítí, či dle jiného výkladu kytici kvítí sedmera…

Finsko, světlé noci, les, příroda
Půlnoc

V každém případě je léto jedno z mála období, kdy Fin rád je… kdy se i jindy zasmušilý Fin raduje. Kdy se usmívá, či dokonce přímo směje či řehtá, snažíc se odehnat to hejno komárů kolem, perkele! (krásně znějící finská nadávka).

Tak krásný slunovrat! Já jdu plést věnec… a hledat běžecké boty…

Hyvää juhannusta!

Print Friendly, PDF & Email

10 komentářů

 • Lucie Maniak

  :-))))) sedim v cekarne u zubare a porad se tu priblble smeju. Za chvili mi daji injekci a zacne to zminovane hykani, tak jak to jenom jde s umrtvenou pulkou obliceje. :-))) Skvele jsi to popsala! :-))))
  Ja mela v planu taky oslavy slunovratu, uhnala jsem i navstevu, dum uklizeny, pojedu pro maso na gril, upecu neco na zub… no? aaaa? Lejeeeeee…. A to mam koupene i girlandy s temi barevnymi trojuhelnicky na snure a cistim bazen, aby nebyl tak zelenej, kdyz dorazi hoste. :-))))
  U Vas neleje? A jak se u Vas slavi, kdyz leje? 🙂

  • Tereza Talvikki Metsola

   Já spíš nevím, jak se slaví, když neprší 😂 je taková skoro tradice, že je kolem 5 stupňů a prší. Občas prý i sněží. Letos je ale vedro… nějakých 26 ve stínu, uf. Myslím, že oslava probíhá stejně za každého počasí, jen za toho špatného to provází víc nadávek 😂 já ale asi budu nadávat víc při tom horku 😂😂🤣

   Jé, tak to je škoda 😔 to jsi měla krásně naplánované. I girlandy 😍. To já se s výzdobou nijak neobtěžovala… Občas mám takový pocit, proč se snažit, když je to jen pro nás dva 😂🙈 Třeba ten stůl na zahradě…to byla taková akce “Jé, uděláme si to tu hezký”…. no, stůl už je zas na půdě. Pepa prohlásil, ze ho snad přece nenecháme zničit… no nenecháme, to je jasný. A protože ho přeci nebudeme pořád uklízet do kůlny a zas tahat ven, je zpět na půdě. Takže…. proč se vůbec snažim 😂😂😂🤣🙈

   • Lucie Maniak

    Tyjo u Vas je hiiic… Tady jsme doted nosili teplaky a mikiny… 🙂
    To se mi na tech severskych statech hrozne libi, jak se travi cas venku… I kdyz je zima a 5 stupnu, jde se slavit leto. :-)))
    Tady se zaleze a nikdo nevytahne paty.
    Ja porad premejslim, jak si to udelat venku hezky a utulny, ale taky tak, abych to vsechno porad nenosila ven a nesklizela. Moje dny plynou jaksi rychleji a prijde mi, ze porad jenom vsechno vyndavam a uklizim. Uz me to nebavi. 🙂 Obcas laskuju s predstavou, kdyz to mam venku vyzdobit, ze to na tech 5 minut ani nema cenu. :-))) Takze stul chapu. Ted mi vesele zmokly matrace na gauciku. :-)))

    • Tereza Talvikki Metsola

     No my sedíme venku jak jen to jde. Vyškolilo nás bydlení v karavanu, kdy jsme prostě na tom dvoře žili bez ohledu na počasí. Ale zrovna tady v našem švédákově venku lidi moc nejsou 😂 v sobotu jsme byli pozvaní k sousedům, dorazilo pár dalších, co známe. Sedělo se venku. Všichni se pekli na slunci, my s Pepou ve stínu. Ale pak slunce po deváté večer zalezlo za stromy a všichni se začali zvedat, že chladno…a komáři… my nechápali. Ukončil to soused se slovy velkého zjištění: tyjo, půl desáté a toho světla….! 😂😂 no, takže jsme odešli domu, zapálili oheň v ohništi na terase, a se sklenicí vína jsme seděli asi do dvou ráno, kdy se nám už chtělo spát. My jsme tu v okolí spíš rarita. K nám když někdo z místních zajde, cpe se do kuchyně a mají fakt problém pochopit, když je usadíme venku, pokud není vedro. Jednou takhle padlo vtipné: jé a ono je to docela fajn, takhle venku 😂🙈

     S tím sezením chápu…taky se mi nechce vše pořád uklízet 🤔 ale Ty na něco přijdeš 😉❤️

     • Lucie Maniak

      😂😂😂 No protoze Vy jste vycviceni! Kolik mate doma v zime? 16? To se Vam to pak sedi vecer venku. 😂😂
      Ti nahrati ze slunicka pak klepou kosu pri prvnim stinu, takze se jim nedivim. 😄 Ale chtela bych to zlepsit. Uzivat si vic ten venek. Mozna to bude chtit vylepsit ten posez. Dokud se mi lip vali na gauci, tak to ten gauc proste vyhrava 😄🙈

     • Tereza Talvikki Metsola

      No, spíš tak 17 – 18 😂😂

      No já jak nesnáším vedro, klepu kosu při prvním stínu taky 😂 jsem z vedra tak přehřátá, že jak se trochu ochladí, mrznu 😂

      Ale jo, je to o tom sezení… líbilo by se mi taky něco pohodlnějšího… Musíme to vymyslet!

 • Jana

  Krásně napsané !!!!!
  Miluji slunovraty, jeden proto, že se den prodlouží a pak unavená ten druhá, že se den zkrátí a přes sklizně, vodu a plné komory se blížíme k odpočívání :-)) …. ovšem do té doby se toho ještě hoooodně stihne :-))))))

  • Tereza Talvikki Metsola

   Děkuji ❤️

   Já doufám, že stihne. U nás zatím každoroční problém, že už začátkem léta je jasné, že většinu naplánovaného prostě nestihneme 😂 nedá se nic dělat. Třeba příští léto 😂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *