Punainen Talo - Červený Dům
Cestování & výlety,  O Finsku

Pod širým nebem

V jednom z předchozích článků jsem zmínila i (dle mého) jedno z nejkrásnějších muzeí ve Finsku….. Luostarinmäki.

Finsko díky svým dřevostavbám, které je možné stěhovat, nabízí velké množství větších či menších muzeí pod otevřeným nebem.

Některá, ta drobnější, tvoří jen pár staveb…. někdy pouze jeden hlavní dům a několik hospodářských stavení. Muzea jsou ale součástí kulturního programu obcí, což často znamená spoustu nejrůznějších trhů, historických akcí a divadel a ukázek života v dobách minulých, včetně řemesel a umění.

Chci nicméně zmínit (pouze) tři z té spousty muzeí. Už proto, že mám potřebu psát jen o místech, která jsem doopravdy navštívila, ale také proto, že tahle konkrétní tři mám opravdu ráda.


BRINKENS MUSEUM

Punainen Talo -  Červený Dům
Orregården (zdroj: museum.malax.fi)

Jedno z těch menších, které dohromady tvoří asi jen 20 staveb (počítáno včetně kůlen, záchodů apod.), současně nejmenší z oněch tří, a zároveň naše nejbližší, vzdálené pouhých 38 km.

Muzeum najdete v Maalahti (švédsky Malax) a jeho nejkrásnější částí překvapivě nejsou stavení, nýbrž zahrady.

Hlavní budovou muzea je Orregården (dům z roku 1879), který stojí na svém původním místě, a který obklopuje krásná zahrada, v nedávné době renovovaná do podoby, kterou měla ve 30. letech minulého století.

Ostatní stavby jsou přestěhované, nicméně všechny pochází z blízkého okolí Malax.

Pokud máte rádi v zahradě střapaté křoví, bude se Vám tu líbit…. A pokud jste jako já, juchající nad každou kytkou: „Jé, tu chci domu!“, oceníte třeba i cedulky se jmény rostlin….

Fotografie z interiérů nemáme, protože jsme je nikdy nenavštívili. Brinken je jedno z muzeí, která jsou volně přístupná i mimo otevírací dobu. Areál není uzavřen, vstup je zdarma, za drobný poplatek je tedy jen prohlídka interiérů (v r. 2019 dospělí 3€ za osobu, děti zdarma).

Na prohlídku zahrady tak můžete zajít třeba i uprostřed teplé letní noci…


STUNDARS

Punainen Talo - Červený Dům

Další muzeum z našeho blízkého okolí, vzdálené 44 km v obci Sulva (Solf), tvoří asi 60 staveb přestěhovaných z blízkého okolí (Korsholm, Vaasa..).

Stundars je díky své lokaci (největší město v okolí Vaasa je asi 17 km daleko) poměrně rušným místem. Kromě klasické letní sezony je muzeum otevřené i v mnohých jiných dnech v průběhu roku. Konají se tu nejrůznější kulturní a historické akce, trhy…. a to i ty vánoční.

Vstup je sice za poplatek, ale kromě dětí s sebou smíte vzít i psa… (vstup 7€ dospělí, 3€ děti… cena se může lišit v závislosti na právě probíhající akci… v některých případech je vstupné i zdarma – Muzeo-čtvrtky mimo sezonu)…

… jo a pes byl zdarma… na rozdíl od dětí…. hmm…. just saying…


LUOSTARINMÄKI

Punainen Talo - Červený Dům
Palanderův dům (zdroj: turku.fi)

Muzeum řemesla ve městě Turku, které jsem zmiňovala už v dřívějším článku…. naprosto unikátní místo s fantastickou atmosférou.

Luostarinmäki není klasický skanzen. Jedná se o opravdovou městskou čtvrť. Jedinou, která přežila požár města v roce 1827. Všechny domy tudíž stojí na svém původním místě. A všechny jsou minimálně 200 let staré.

Mix domečků různých velikostí, tvarů, barev, zdobení, spousta vnitřních dvorečků a dvorů, mnohá zákoutí se spoustou zeleně, křivé stavby, schodiště a schody, verandy a zápraží… interiéry plné dobového vybavení, včetně řemeslníků v dobovém oblečení představující staré výrobky a způsob jejich výroby.. Jestli v nějakém muzeu můžete doopravdy cítit atmosféru života před více než 100 lety, pak je to tady…

Muzeum jsme si prošli jen tak, ale v budoucnu se určitě chceme vrátit a projít ho celé znovu s průvodcem.

V areálu je 14 dvorů s přilehlými stavbami a asi 80 zařízených interiérů. Vstupné činí 8€, děti 3€ (do 7 let zdarma).

Luostarinmäki jsme navštívili koncem srpna 2017, tedy v roce, kdy Finsko slavilo 100 let. V rámci oslav byly po muzeu rozmístěné tabule s příběhy lidí, kteří v minulosti v konkrétních domech žili. Domy byly uvnitř tmavé, cedule s texty se nám nepodařilo vyfotit. Snažila jsem se zpětně dohledat informace na internetu, ale nenašla jsem…. Některé z příběhů byly opravdu silné…

Nejsem si už jistá podrobnostmi, ale v jednom z domů žila mladá švadlena. Po dlouhých letech se jí splnil sen… dokázala nastřádat dostatek peněz na vysněnou cestu do Ameriky, kde už žili někteří její příbuzní.

Text popisoval její radost, protože cesta za lepší budoucností se blížila….

Sestra s rodinou ji měla očekávat, protože den plavby už byl jistý, stejně jako zakoupené místo na zaoceánské lodi…

Lodi, která nesla jméno Titanic.


Print Friendly, PDF & Email

2 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *