Zahrada

V zahradě II

Loni před začátkem léta Pepa dojel na otočku do Čech, s prázdným autem a přívěsem, aby po letech přestěhoval naše věci. Přivezl taktéž kovový modulární plot, který jsme kdysi nechávali vyrábět kvůli Linusovi s Orffem, čímž se vyřešil problém s částí oplocení, obzvlášť proto, že součástí plotu jsou i funkční otevírací pole/brány.

Protože věcí bylo tolik, že nám zaplavily celý dům, sbalili jsme se a odjeli na chatu, kde jsme pak trávili prakticky celé léto, protože do toho chaosu doma se nám vracet nechtělo.

No a protože jsme byli pryč skoro pořád, zahrada se proměnila v plevelovou džungli.

Po dlouhém dumání co s oplocením trvalkových záhonů jsem vymyslela jednoduché kovové zápichy s okem, nastřihané a nakroucené z železných tyčí. Rezavé prvky v zahradě se mi moc líbí. Prozatím jsme oky protáhli původní staré šňůry od elektrického plotu. Mám určitou představu, jak by lano, které použijeme, mělo vypadat, ale zatím jsem nenašla žádné, které by odpovídalo. Rozhodně chceme nějaké přírodní, třeba konopné, ale jde hlavně o jeho tloušťku, která bude hrát velkou roli ve výsledném vzhledu.

Takže zatím stav s umělou šňůrou. Myšlenka zápichů je navíc taková, že v zimě, kdy napadne sníh a celý terén je jinak vysoko, k nim bude v případě nutnosti možné přidrátovat pletivo a oplocení tak zvýšit.


Topírna

Protože podlahu v budoucí koupelně máme po jejím vytopení stále ještě otevřenou, rozhodli jsme se ji už nezavírat a rovnou předělat rozvody. Věc se má totiž tak, že tepelné čerpadlo, kterým vytápíme dům, a zásobník na teplou vodu, stále stojí na části prasklou vodou poškozené podlahy. Tu jsme jen částečně rozebrali, abychom mohli odstranit veškerou izolaci a nechat vše větrat. Nicméně abychom podlahu mohli opravit, musíme nejprve odstranit tepelné čerpadlo. No a když už budeme to těžké čerpadlo stěhovat ven přes díru v podlaze, učinili jsme rozhodnutí už ho zpět nevracet.

Plán je postavit samostatně stojící stavbu – topírnu v blízkosti domu a samotného vrtu, a do něj pak čerpadlo i se zásobníkem teplé vody přestěhovat.

Jako ideální se nabízelo řešení koupit a přestěhovat nějakou starou kůlnu, aby výsledná stavba vypadala jako by tu stála odjakživa. Bohužel ale i ty nejmenší původní stavby, které jsou typické pro místní architekturu, jsou zbytečně velké. Celý projekt stěhování by byl příliš pracný a finančně nákladný. A protože danou stavbu budeme muset navíc i vytápět, naplánovali jsme místo toho postavit něco opravdu malého, co nezabere moc místa a nebude na pozemku příliš rušit.

Umístění topírny dává smysl i proto, že se díky malému rozměru vejde přesně do míst, kde jsme potřebovali pročistit náletové stromy, které poslední roky narostly do rozměrů, kdy si stíní a utlačují se mezi sebou navzájem, a začínají se lámat a padat.

Jak už to tak bývá, kdykoliv potřebujeme něco kopat, narazíme na kámen…. či celou skálu. Kámen Pepa částečně olámal, tak abychom s plánovaným betonem nemuseli jít příliš nad terén. Další zákonitostí našich výkopů je pak i déšť a následné hrabání se v bahně… Po letech kopání v dešti na minibagru bez střechy si ale Pepa pořídil bagr větší, s kabinou, takže šla práce mnohem rychleji.

Obří izolované trubky zůstanou druhým koncem mimo dům až do jara/léta, kdy bude možné pokračovat s výkopem až pod dům. To samé platí pro přepojení trubek z vrtu.

Stavbu samotnou tvoří jednoduchý rám, který bude vyplněn izolací, zevnitř uzavřen nejspíš překližkou, zvenčí pak klasicky izolační dřevovláknitou deskou a tradiční fasádou.

U rekonstrukce nejsme zvyklí používat výkresy. Pravda je totiž taková, že náš typ staveb je tak nesmírně křivý, že každý úkon a každou práci je potřeba řešit za pochodu. Většina problémů se řeší pocitově, a „od oka“, výkresy jsou dobré leda pro stavební úřad nebo na výstavku. Ale protože topírna je stavba kompletně nová, plány si Pepa nakreslil.

Teď jen počkat na lepší počasí a zavřít střechu, bez které zatím není možné se stavbou pokračovat.V listopadu se na pár dní udělalo malinko tepleji, a protože bylo jasné, že se jedná o poslední hezké dny na několik měsíců, chytla mě euforie mixlá panikou, a vytáhla jsem plechovky s nátěrem.

Na práci s fermežovou barvou už byla příliš velká zima, hlavně proto, že barva schne několik dní. Pár stupňů nad nulou a slunce ale stačilo na podkladový nátěr.

Stihla jsem natřít jen rámy oken kůlny, a také rámy dvou zbývajících oken domu směrem do dvora. Ale lepší než nic.

Také jsem se rozhodla natřít vnitřní stranu vchodových dveří, která dostává zabrat od psa… Alvar má bohužel zvyk škrabat na dveře. Dělal to už i Linus, ale ten jen odíral nátěr. Alvar dává do každého škrábance tolik síly, že za chvíli bude ve dveřích díra. Vrstvy nátěru dveře alespoň trochu chrání.

Nátěr je jeden z mnoha, které jsme měli doma (rychloschnoucí fermežová barva lokální výroby). Odstín při otevřených dveřích vypadá jako bílá, při zavřených v kontrastu s bílým interiérem verandy je však poznat, že jde o světle šedou.

Za těch pár měsíců od natření už jsou dveře k nepoznání, plné škrábanců a děr. Obávám se, že na Alvara bude platit asi jen oplechování.


Do prvního sněhu už jsme stihli jen odstěhovat Brouka, pro kterého jsme zařídili stání pod střechou, tak aby další zimu nerezl pod ledem a sněhem. Poprvé po letech nestojí před domem, což jsem skoro obrečela, ale je to tak prostě lepší….

Ty zdánlivě hloupé šňůry kolem záhonů fungují dobře i za sněhu. Kluci sice občas do záhonu vlezou, ale naprosto minimálně, takže keře nejsou olámané, a trvalky letos snad nebudou ušlapané do kusu ledu.


Print Friendly, PDF & Email

5 komentářů

 • Vendula

  Ty jo, zase kus práce. Já nechápu, kde na to berete čas a hlavně morálku. Terezko a kdy budete mít v plánu koupelnu?

  • Tereza Talvikki Metsola

   Děkuji, no morálku my právě nemáme. Kdybychom místo vzdychání, jak se nám nic nechce, pracovali, máme dávno hotovo 😀

   Čas je problém vždycky, ale přes teplou část roku je i spousta světla, takže většinou doháníme práci po večerech nebo po nocích… Na druhou stranu je fakt, že nemáme děti, žijeme daleko od rodin, a nemáme společenský život, takže toho času i přes nálož práce, kterou má Pepa ze zaměstnání, máme docela dost.

   Koupelna závisí na dokončení topírny a přesunutí čerpadla, ale doufáme, že to letos dáme….. Je to naše letošní priorita, spolu s natřením fasády. Pak už plánujeme jen dokončovací práce na chatě (lišty, pořádný žebřík do spacího patra, dokončení letní kuchyně a detaily terasy), což už snad nebude takový problém, a když to klapne, i nějaké terénní úpravy kolem skleníku.

   Máme většinu času pocit, jak jsme za ten rok nic neudělali, ale když pak projdu fotky a takhle to sepíšu dohromady, zas úplně málo toho nebylo. Ale je fakt že už nám po těch letech dochází síly i chuť. Proto raději začneme nový projekt… člověk má s novým plánováním radost a víc elánu. No a jestli letos tu chatu už fakt dotáhneme, budeme mít místo kde můžeme jen ležet a nic nedělat.

   • Vendula

    haha, no na to vaše nicnedělání jsem fakt zvědavá! Každopádně máš pravdu, jak se to sepíše, člověk vidí, kolik toho zvládl 🙂

 • Lucie B

  Koupelna mě také velmi zajímá! Už jsem o tom mnohokrát přemýšlela, jakou tam máte vlastně situaci a jestli jsem kdy viděla fotku vaší koupelny….zní to hodně divně, ale jistě mě chápete a stejně tak ostatní čtenáři :D.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *