ostrov na finském jezeře
Saarimökki

Ostrov II

Pro všechny s napětím očekávající rekonstrukci chaty mám špatnou zprávu… na chatu jsme ještě nesáhli, a na 99,9% na ní letos nic nestihneme.

Sauna už pár měsíců leží naložená na přívěsu, takže článek o novinkách z ostrova je víceméně podobný tomu předchozímu…. totiž taková malá fotogalerie.

Kromě toho, že téměř celý červenec pršelo, nás především zradila loď. Nejenže nepřestala pípat, ale pak i ztratila výkon. Člověk by snad i rychleji plaval, než Mařena jela, a do toho neustálý řev alarmu. Jak se dá u alarmu předpokládat, jeho hlasitost musí být dostatečná, aby přeřvala hluk naplno běžícího motoru. Takže celé jezero ví, že ti blbci už zase přijeli…

Zvládli jsme jen přetáhnout přes vodu již částečně sestavené molo. Dokončit jsme ho nemohli. Oproti původnímu plánu jsme přidali pár centimetrů na šířku, takže nevyšel materiál.

A protože s nejedoucí lodí se těžko převáží materiál. A protože bez materiálu se nedá pracovat na chatě ani sauně. A protože bez úprav chaty nemáme pořádně kde spát. A bez pořádného zázemí nemá smysl do nejedoucí lodi cpát starého nemohoucího psa. Skončil Pepa na ostrově sám.

Vyrazil v pátek s plánem pošťourat se v lodi dost na to, aby nějak jela, odjet s ní na ostrov, přespat, a následující den na lodi pracovat.

Odjížděl s tím, že se vrátí už v sobotu, ale Mařena byla jiného názoru, takže Pepa na ostrově trávil celý víkend.

Po dlouhých měsících, kdy byl Pepa doma, protože kvůli koroně byly zrušené lety, takže pracovně nikam necestoval, najednou odjel. Pro Linuse to byl šok, trávil celé dny na dvoře čekajíc na zvuk vracejícího se auta. Domů se mi ho podařilo nalákat jen na noc. Granule a dobroty zůstaly ležet nedotčené.

Co se týká ostrova, potvrdilo se naše tušení, že je tam větší provoz, ruch a více lidí, než máme kolem našeho domu.. Ale místo je to krásné, což potvrzují i fotky, které Pepa pořídil a průběžně celý víkend posílal…

Že jsme na chatu nesáhli není vlastně úplně pravda… Po zkoumání střechy a podbití stropu uvnitř chaty jsme se dopočítali celkem slušného prostoru. Dohodli jsme se, že pokud bude čas, zkusí Pepa rozebrat kus stropu u komína (který stejně budeme muset opravovat a strop u něj tedy rozebrat musíme) a podívat se pod střechu, jak prostor doopravdy vypadá. Idea je rozebrat část stropu, otevřít tedy prostor chaty až do střechy, a zbylou část původního stropu nechat jako patro pro spaní. Jelikož jsme se rozhodli, že budeme chatu upravovat jen minimálně, protože prostě není čas na žádné velké projekty, prostor pro spaní pod střechou by byl jako výhra v loterii. Umožnilo by nám to chatu mnohem lépe využívat. Přeci jen, fungovat na 16m2 i se psem bude příjemnější, když v cestě nebude zaclánět postel.

No a jak se ukázalo, prostor se skutečně zdá být dostatečný…

Mařenu se opravit nepodařilo, přestože Pepa rozebral půlku motoru. Takže hned další víkend vyrazil na ostrov znovu, opět sám.

Tentokrát se vše pokazilo úplně a Mařena prostě přestala startovat. Pepa trosečník zůstal uvězněný na ostrově. Loď nemá vesla, jen jedno pádlo, takže dopádlovat ty cca dva kilometry do loděnice nepřipadalo v úvahu. Přibližně 400 metrů k protějšímu břehu už bylo reálnějších. Takže Pepa dopádloval, Mařenu píchl do křoví na břehu, a pěšky došel vyzvednout auto.

V týdnu vyzvedl náhradní díly a další víkend opět vyrazil na ostrov.

Loď opravil do zcela funkčního stavu, a pak se vrhl na předělávku záchodu… to abych prý už taky mohla přijet..

Další týden si Pepa kvůli mým narozeninám zvládl vzít dva dny dovolené! Ten první mě vyvezl na nákup do zahradnictví, kde jsme napakovali auto zelení. No a druhý den jsme vyrazili na výlet na ostrov. Jen na jeden den, ale i tak…

Neumíte si ani představit, jaká je to krása, když loď jede. A neumíte si představit to ticho, když neřve alarm, takže slyšíte jen fungující motor! Když míjíte chaty kolem břehů, lidé se ani neotočí. Nádhera! A tak jsme vyjeli na objížďku okolních ostrovů…

Tak a příště už nejspíš v podzimních barvách….

Print Friendly, PDF & Email

2 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *