Finsko, les
Nezařazené

Jsem přistěhovalec

To jen tak pro informaci…

K přistěhovalectví mám potřebu se vyjádřit, protože je to jedno z témat, které se mě osobně týká, a navíc se stále hodně řeší…. respektive… v Čechách se řeší…

Davy uprchlíků už dávno neproudí Evropou, ale v Čechách se stále šíří panika, nenávist a pohrdání. Když chcete Čecha zmanipulovat, pohrozte mu přistěhovalcem… Přitom do Čech prakticky žádní nedorazili, a těch pár, co se tam náhodou ocitlo, se raději nechalo poslat nazpět, než aby v Čechách zůstalo…

Do toho je třeba obvinit EU, protože Čech vždycky musí hodit vinu na někoho dalšího.

Nedávno jsem četla výrok na sociálních sítích, že EU je nejhorší režim, jaký kdy v Čechách byl…

Upřímně, tohle je přesně ten klasický zabedněný názor člověka, který byl v zahraničí akorát tak na dovolené. Skoro si troufám říct, že kdo někdy nežil alespoň pár měsíců v cizí zemi, neměl by mít právo se k tématu vůbec vyjadřovat.

Nechápu nenávist k přistěhovalcům jakéhokoliv druhu.

Je to celé dost paradox… protože zrovna Češi jsou v zahraničí hodně známí tím, že si vždy dovezou své zvyky, kulturu, často pohrdají vším místním, a když se Čecha žijícího v zahraničí zeptáte, jak se mu tam žije, ve většině případů spustí lavinu stížností a jaká je to všechno hrůza, a co nefunguje… Dále je tu ta neustálá potřeba navazovat kontakt s krajany i v zahraničí, a pak společné hanění všeho, co nefunguje. Přitom to je zrovna chování, které Čech nenávidí na lidech stěhujících se do Česka. Každému s odlišnou kulturou, barvou pleti, názory a vírou, by nejraději zakázali vstup do země, ale sami, kamkoliv přijdou, se ohání kulturou vlastní, vlastními zvyky, a hlavně potřebou na tom všem lpět a v žádném případě se nepřizpůsobit zemi, do které se přistěhovali.

Tahle povaha a chování je jeden z důvodů, proč v Čechách žít nedokážu. Ta malost a hloupost je ubíjející. A přestože i v Čechách jsou chytří, vzdělaní a tolerantní lidé, tak nějak to nestačí, abych tam přežila… Totiž, já bych tam umřela. Zůstat v Čechách o pár let déle, nenosil by mi Pepa luční kvítí do vázy na kuchyňský stůl, ale na hrob. Odešla jsem z Čech do země, kde jsem doma a kde jsem v bezpečí. Odešla jsem, abych si zachránila život… Dělá to ze mě uprchlíka?

Rozčarování a nejistota z přistěhovalců panovala i ve Finsku, ne že ne… A trocha nenávisti se objevila i tady. Ale Finsko umí situace zvládat. Slušně, diplomaticky. Takže Finsko přijalo svou kvótu uprchlíků, přes 30 tisíc. To ovšem neznamená, že tu ti lidé zůstali. Případ každého příchozího byl prošetřen, zkontrolovány doklady, oprávněnost příchodu, a následně Finsko poskytlo azyl všem potřebným. Totiž, pokud si správně pamatuji, asi 5 tisícům. Ano, desítky tisíc byly vypakovány ze země. Spousta příchozích odešla dobrovolně, protože ten ráj, kterým Finsko má být podle informací na internetu, tu nenašli. Byla jim tu zima, ulice pro ně byli moc prázdné, málo hospod, hnusný čaj a jídlo… apod.

My se do Finska přistěhovali docela snadno. Pocházíme z jiné členské země EU…. (jak říkám, kecy na EU může mít jen člověk, co nikdy v unii nevycestoval).

Čímž se dostávám k hlavnímu smyslu tohoto článku… totiž čím to asi tak je, že někoho jiná země přijme lépe, než jiného….

Postoj Čechů moc nechápu. Když zmíním, že sama jsem přistěhovalec v jiné zemi, a jsem vděčná, že se mnou nikdo nejedná s takovou zlobou a nenávistí, jako je tomu v Čechách, dostanu odpověď ve smyslu – no jo, ale jsi Češka (A co jako?!?), jsi bílá (Ahaa, tak to je… jen je tedy zajímavé, že v Čechách jsem byla neustále buzerovaná za to, že bílá jsem až moc, a měla bych se buď opálit nebo natřít samoopalovacím krémem), jsi z EU (Ha! Najednou je EU k dobru, jo?)…

Upřímně, nevidím jediný důvod, proč by něco z toho byla pravda. Jsem JENOM Češka, obyčejná holka ze středu Evropy, z komunistické země (záměrně nepíšu „bývalé“, protože co si budeme nalhávat…), nemám žádné extra vzdělání, talent, schopnosti. Nejsem ničím výjimečná, nejsem ničím lepší, než kdokoliv jiný, kdo do Finska přišel…..

… tedy…. jak se to vezme….

Dle mého názoru hodnotu občana neurčuje původ, barva pleti, vzdělání, víra, bankovní konto ani počet sledujících na sociálních sítích. Hodnotu občana určuje jen jeho přínos dané zemi.

Což znamená, že jediný přistěhovalec odlišné pleti může mít daleko větší hodnotu pro onu zemi, než má milion původních obyvatel, pokud zrovna on je v dané zemi rád. Jeden cizinec, který je v zemi šťastný, respektuje zákony, chrání přírodu, podporuje místní ekonomiku, kupuje lokální potraviny, a jinak se stará o růst a vzkvétání své země, má mnohem větší lidskou hodnotu než milion remcajících původních obyvatel.

Tak trochu si troufám tvrdit, že jsem prospěšná Česku právě tím, že jsem odešla… Místo abych seděla v zemi, kde žít nechci, a neustále remcala, jako to dělají jiní, sebrala jsem se a odešla pryč. Nemusím otravovat lidi svými výlevy, jak moc to tam nemám ráda, když třeba zrovna oni to tam rádi mají. Respektuji jejich rozhodnutí, respektuji jejich domov, respektuji jejich názory, třeba i ty politické… přestože s nimi nemusím třeba vůbec souhlasit a nemusím je ani chápat.

Stejně tak si troufám říct, že jsem přínosem pro Finsko. Ne proto (jak už mi bylo párkrát řečeno) že mám peníze na barák, ale proto, že mám k Finsku vztah, a dokonce vřelejší než spousta našich sousedů. Proto, že se starám o finskou přírodu, prostředí kolem sebe, podporuji místní farmáře nákupem jejich plodin, stejně tak ekonomiku koupí finských výrobků. Miluji tuhle zemi, chci ji chránit a chci si ji hýčkat, protože je mým domovem, o který bych teď po letech, kdy tu konečně mohu žít, nerada přišla.

Takže… sezením na zadku a stěžováním si na to, co mi vláda/EU vzala apod. se nic nezmění. Je potřeba zadek zvednout a jít sakra něco dělat!

Chcete kvalitní potraviny? Tak je ale musíte kupovat! Dokud bude většina obyvatel kupovat nejlevnější cajky z dovozu, lokální produkty budou skoro nedostupné, ale hlavně šílené drahé. To ale není problém EU, to je problém obyvatel dané země!

Nechcete uprchlíky? Tak se začněte víc starat o přírodu kolem…. Protože klimatické změny, které už teď způsobují nedostatek vody i v Evropě, můžeme ovlivnit. Čím horší bude stav přírody, čím méně bude vody, tím víc lidí bude utíkat….

Chcete slušné přijetí v cizí zemi a slušné jednání když jedete třeba jen na dovolenou? Tak se i vy začněte chovat slušně k druhým…

Nikdy nevíte, kdy zrovna vy budete člověk utíkající před suchem a válkou způsobenou nedostatkem vody. A dost možná budete utíkat zrovna do jezernatého Finska. Pak mi věřte, že Finsko vás posoudí spravedlivě. Co to bude znamenat pro vás, je už jen ve vaší režii.

Print Friendly, PDF & Email

8 komentářů

 • Jana

  Výstižné!!!
  Hlavně v tom, že je potřeba poznat cizí zemi (režim) zevnitř a pak teprve soudit! Proto jsem MOC ráda, že jsem tu možnost měla a teď žiju PŘESNĚ tam kde žiju.:-) Ve starém domku (na trámu je 1892) s okny stíněnými stromkem, který byl proutkem když jsem jej zastrčila do země jakože co to udělá 🙂 Pravda, je to rychle rostoucí vrba, ale už má kmen skoro metr kolem pasu 🙂
  Tisíce jezer by mě lákalo, tisíce komárů ne. Všude chleba o dvou kůrkách:-)

  • Tereza Talvikki Metsola

   Nic není černobílé, a hlavně vždycky záleží na úhlu pohledu. Každý máme jiné priority, jiné touhy…. a je to správně. Nemusíme si všichni rozumět, ale je třeba trocha tolerance a hlavně slušnost… a ta, bohužel, často lidem chybí..

   Vrby jsou krásné… vlastně jakýkoliv strom či keř je krásný… veškerá zeleň… protože je živá. Tím spíš, když ji máme tak blízko, jako právě přímo za okny 🙂

 • ?

  Tento blog mě zezačátku hrozně bavil kvůli zajímavé rekonstrukci zajímavého domku. Čím dýl ho sleduju, tím víc mi připadá, že už to není o domku, ale o vylévání si dušičky na samé hrozné věci, z nichž nejhorší je Česko a Češi a naopak, Finsko je nejvíc nejlepší. Škoda, že tak plivete na rodnou zemi, která určitě není tak špatná, jak tvrdíte. Se stereotypy, které popisujete jsem se dosud nesetkala a zrovna po článku o sousedech ve Finsku, kteří Vám také nejdou pod nos, to celkem sedí… jestli to není spíš o jednotlivci. Nezbývá, než doufat v další články o domě a jeho proměnách.

  • Tereza Talvikki Metsola

   Děkuji za názor.

   Finsko jsem se nikdy nesnažila prezentovat jako nejvíc nejlepší… naopak se snažím poukázat na fakt, že ani v severských zemích vše nefunguje, jak by si člověk mohl myslet… viz realita lidí kolem, tedy i článek o sousedech, který zmiňujete. Stejně tak nesouhlasím s výrazem, že „plivu na rodnou zemi“, a to především proto, že z mé strany v tom nejsou žádné negativní emoce. Sděluji věci, jak je vidím, tedy často kriticky, ale není v tom zloba, ani nenávist, jak si zřejmě myslíte. Současně tím vysvětluji proč jsem z Čech odešla, a co mě vedlo ke koupi domu právě ve Finsku.

 • Regina

  S Vaším příspěvkem lze souhlasit i nesouhlasit, je to opravdu, jak už bylo výše řečeno, jen o úhlu pohledu. Nevěřím, že lze některý národ zaškatulkovat a nějak zobecnit v rámci tvrzení typu: Co Čech to muzikant….nebo „…pije jak Dán“…nebo „francouzský šarm“…..protože znám x Čechů, kteří hrajou pouze na nervy,( ale to zas perfektně), setkala jsem se s Dány, kteří mají k alkoholu odstup a pro sebe „typicky“ pijí převážně vodu, no, a všechny Francouzky prostě šarmantní nejsou, ani Francouzové. Přesto chápu velmi dobře, co jste tím článkem chtěla říct. Vysvětlení je nasnadě – mnoho let odtržení od jinakosti a nucená uniformita, poslušnost a nevyčuhování z davu se prostě odrazily na pár generacích a ty dozvuky ještě chvíli potrvají, protože nové generace jsou ještě stále vychovávány těmi starými. A ano, všichni takoví nejsou – to je takové obligátní a otřepané rčení, které však zcela platí. Hledáme a obklopujeme se lidmi, kteří jsou nám milí, s jejichž názory a životními postoji souzníme a ti nám pak udělají celý svět – bez ohledu na to, zda jsme v Česku, Slovensku, Finsku nebo Austrálii – radostný. Protože není to tím světem, tím národem, ale těmi pár lidmi. Všude jsou parchanti…, a všude jsou ti slušní a fajn. Vy jste, Terezo, měla velké štěstí, že jste toho „svého“ našla. Určitě byste s ním byla šťastná kdekoliv. No, a že je to ve Finsku? Sláva, pak jste našla o to větší nálož toho štěstí, která Vám já moc přeju. Váš blog sleduju s nadšením, pokračujte!

  • Tereza Talvikki Metsola

   Děkuji moc za komentář.

   Je pravda, že některé věci možná nedokáži sdělit dostatečně srozumitelně, protože „házení do jednoho pytle“ rozhodně nebylo mým záměrem. Jsem tedy moc ráda, že rozumíte tomu, co jsem článkem chtěla říct 🙂

   Současně je ale pravda, že člověk má tendence nevnímat, či si zvyknout na chování lidí kolem. A je to pak právě moment, kdy člověk tráví více času mimo, kdy si určité vzorce chování uvědomí. A je pak jedno, jestli jde jen o podivné a negativní chování vlastní rodiny, které člověk nevnímá, dokud s příbuznými žije, ale může být celkem šokující po tom, co člověk bydlí chvilku jinde… či jde o chování národa jako takového (jsme zase u toho, že ne každý se tak chová…samozřejmě)… a tam pak člověk může zažít kulturní šok i po návratu do své vlastní vlasti. Já takový šok zažívám naprosto každou cestu. Stejně tak pocity bezmoci a studu, kdykoliv se někde ve Finsku zmíníme, že jsme z Čech, a dotyční mají negativní zkušenosti s českým hulvátstvím, nepořádkem a ignorací. Pak, přiznám se, tíhnu k negativismu, a snažím se k Čechům „nepatřit“.

   Bez ohledu na cokoliv se ale vždy snažím být slušná… A naivně pak očekávám stejný přístup od ostatních. Věřím totiž tomu, že je jedno, kde člověk žije, kam odešel, protože nejdůležitější je cítit se dobře, cítit se doma a v bezpečí, a tam prostě na kilometrech a jazycích nezáleží.

   Ještě jednou děkuji…. a budu se těšit na další komentář 🙂

 • Marie

  Dobrý den. Postupně jsem si přečetla vše, co jste napsala a musím říci, že vše o domě, rekonstrukci, ostrově, sauně atd. jsem četla se zaujetím a s obdivem. Dokonce jsme ve stejné skupině o bydlení…
  Už to, že dva mladí lidé odejdou daleko od domova, od rodiny, ze své rodné země a začnou se prát se životem po svém, si zaslouží obdiv.
  Ve chvíli, kdy jsem se začetla do Vašich článků netýkajících se rekonstrukce, jsem si uvědomila, že tady nejde o to, kde (Finsko, Švédsko, Šumava, Tatry) , ale jde o to proč….Asi byste byla šťastná i v hlubokých hvozdech Šumavy, ale sama, bez své rodiny (protože mají podivné a negativní chování), bez lidí (protože Vás znervózňují …). Vlastně se trochu přikláním ke komentáři výše. Nebyla jste v Česku ráda, ale to neznamená, že 10 mil. lidí má stejné pocity jako vy.
  Jistě, leccos je tady „na prášky“ (jako všude jinde), ale je to moje země, mám tu rodinu, vyrostla jsem tu, mám přátele, známé, děti….. nebudu ji pomlouvat za hranicemi jen proto, že jsem jinak nastavená a nemám ráda lidi. Nikdy se mně nestalo, že bych se kdekoliv na světě styděla za to, že jsem z Česka.
  Zaujalo mě Vaše vyjádření o Vašem zdravotním stavu a nemožnosti se s Finy domluvit na pojištění ( asi to není úplně přesné), ale jedním dechem následovalo sdělení, že jste jela k lékaři do Čech a že je známo, že je tu bordel ve zdravotnictví….Hm, je. Někde. Někdy nadáváme asi mnozí. Ale to znám od své příbuzné. Žije ve Švýcarsku, ale pravidelně jezdí do Čech k lékařům – jsou vynikající a levní.
  Nicméně – přeji Vám klidný a pohodový život ve Finsku a nezapomeňte na své kořeny. Určitě jsou zde v Česku lidé, kteří nejsou podivní a mají Vás rádi.

  • Tereza Talvikki Metsola

   Házet všechny do jednoho pytle určitě nechci…. ale je pravda, že lidi mé vyjádření štve hlavně proto, že se jedná o kritiku.

   Když se řekne, že Češi jsou výborní hokejisté, nikdo se nesnaží upřesnit, že přeci ne všichni Češi hrají hokej.. a už vůbec ne všichni čeští hokejisté umí hrát hokej dobře. České pivo je nejlepší na světě…. ale také ne všechno pivo…. ale taková nepřesnost přeci nevadí. Ovšem v momentě, kdy je podobně zobecněné vyjádření negativní, skoro každého to urazí, či dokonce naštve.

   Češi pro mě nejsou „oni“… Češi jsou „my“, a je spousta chyb a blbých vlastností a zvyků, které mě štvou mimo jiné i proto, že sama, jako Češka, jimi trpím. Pokud jste se při cestách do zahraničí nikdy nemusela stydět za svůj původ, pak Vám nesmírně gratuluji… vážně to není nic, co by si člověk užíval.

   „Nejde o to kde, ale proč“ je jeden z nejčastějších omylů a nepochopení. Naopak to celé JE o tom kde… 🙂

   Co se týká českého zdravotnictví, nikdy bych si netroufla tvrdit, že není na vysoké úrovni… Je to ale zase ten lidský přístup, který mě šokuje při každé cestě do Čech. Po letech života ve Finsku jsem prostě zvyklá na slušné chování, usměvavý personál… apod. Takže například sestra u lékaře, která se chová, jako by jí patřila celá nemocnice, a která seřve polovinu lidí v čekárně jen proto, že se jeden z nich dovolí na něco zeptat, ve mě vyvolává pocit studu a šoku. Stejně jako stačí přejet české hranice a zastavit na první benzínce… to samé řidiči na silnici… člověk by nejraději zase hned odjel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *