balení dárků
Interiéry & design

Dárky

Protože se blíží Vánoce, napadlo mě sepsat pár tipů na finské vánoční dárky… ať už jako inspiraci co koupit někomu blízkému, jako položku na váš vlastní seznam přání, či jen tak… třeba pro pokochání…

Balení dárků mě vždy bavilo, stejně jako každoroční vymýšlení jak balení ozvláštnit. Tvořila jsem šílené kreace ze stuh, omotávala balíčky různými směry a prostě trávila více času balením, než sháněním dárků. Pomyslnou čáru přes rozpočet mi udělalo stěhování do Finska, protože teď všechny dárky posíláme buďto poštou, nebo je Pepa, letí-li před Vánoci do Čech kvůli práci, vozí s sebou v kufru. Balíkem pomuchlané mašlové kreace vystřídaly potrhané papírové tašky a mé kreativní já hodně trpělo… ale pak jsem objevila krásu balení do krabiček.

Protože jsem nápad, že bych své dárkové balení mohla také někdy vyfotit, dostala až nedávno, nemám více než dvě varianty, které bych vám předložila… ale pro představu by to mohlo stačit.

Základem je dárková krabička. Je vcelku jedno, jaká bude, ale čím pevnější papír (materiál), tím lépe se aranžuje… a mnohem lépe balí.

Je trochu boj zabalit dárek bezpečně, aby se při cestě nepoškodil, a současně alespoň trochu esteticky. Krabičky jsou v tomto ohledu velká pomoc. Ovšem některým ošklivostem se člověk nevyhne – např. pumpička dávkovače kosmetiky obalená smršťovací folií, stejně jako voňavé tuhé mýdlo, aby nenačichlo i balení sladkostí….

Balíček jsem vycpala výplňovým papírem a aby víčko drželo pevně zavřené, celý balíček jsem přetáhla smršťovací folií. Přes ní pak stačil pruh dárkového balicího papíru, stuha, a ozdoba na jejíž spodní straně je nálepka se jménem obdarovaného.

Předloňské balíčky jsem balila už do běžných papírových krabiček, vyplnila je hedvábným papírem, s uhlazenou vrstvou papíru a ozdobnou samolepkou navrch. Celý balíček pak byl zabalen do dárkového papíru, a klasicky ozdoben stuhou a filcovou ozdobou.

Filcové ozdoby, které na balíčky používám už roky, jsou od finské firmy Pentik. Prodávají se v sadě po více kusech, někdy ve více velikostech, v červené či šedé barvě, a jejich tvary se liší téměř každou sezónu. Stal se z toho vlastně takový zvyk, a mamka i tchyně ozdoby z mých dárků sbírají a používají jako vánoční dekorace.

A přestože jsem typ člověka, co má dárky nakoupené už v červenci, a touhle dobou bych je měla i zabalené, letos nemám dárek koupený ani jeden…

S Pepou jsme se už loni rozhodli, že si dáme jen něco malého, symbolicky, protože na opravdové dárky nebyla nálada, což se nakonec ukázalo jako perfektní nápad. S darováním drobnosti odpadlo vymýšlení, shánění, a stres z nakupování… S rodinou jsme se dohodli, že dárkování zrušíme úplně, mimo jiné proto, že poslat dárek poštou vyjde často dráž, než obsah balíku. Tradiční zásobu finských čokolád, dobrot a ubrousků však opět posíláme.

Fazer

Naše nejoblíbenější čokoláda….. a můj první tip na dárek.

Nejslavnější a nejprodávanější je Fazerin sininen… tedy Fazerova „Modrá“… mléčná čokoláda v modrém obalu.

Jejich čokoládu Geisha si pamatuji z televizních reklam už z dětství…. „Každý den, snít svůj malý sen..“ …. znáte?

Jednu dobu byly v Čechách k sehnání pralinky plněné Finlandia vodkou, ze kterých se člověk doopravdy stihl trochu líznout ještě než dostal otravu cukrem.

Aktuální sortiment v českých obchodech mi bohužel není znám, ale pro všechny zběhlé v objednávání ze zahraničních eshopů mám skvělou zprávu….. Kompletní nabídka, včetně měsíčních balíčků novinek v sortimentu, se dá objednat přímo na oficiálních stránkách.

Fazer.com


Fiskars

Nejstarší stále existující finská firma, fungující už od roku 1649, výrobce sekyrek a především ikonických nůžek s oranžovou rukojetí.

Znáte? Máte?

Jestli ne, mít musíte. Jejich oranžové univerzální nůžky totiž zvládnou snad vše… dokonce jsem s nimi střihala tenký plech a sololit. Jiné nůžky u nás doma nenajdete. Výhodou nůžek Fiskars je mimo jiné to, že celkem dobře padnou i do levé ruky a především – jejich ostří se při používání levou rukou nekříží a nůžky bez problémů střihají, což ocení i praváci např. při kreativních činnostech. Není tedy divu, že oranžový univerzální model je nejprodávanějšími nůžkami na světě.

Kromě sekyrek (kterých máme asi pět, přičemž svou první, miniaturní, jsem dostala kdysi dávno jako do Finska zamilovaná puberťačka od svého taťky), nožů (těch máme možná 11), nůžek (které ani nespočítám), zahradního a jiného nářadí (rýč a hrábě s dřevěnou násadou jsou mé milované, rýčem jsme vykopali základy domu) vyrábí Fiskars také fantastické hrnce a pánve. A právě díky pánvím ze série Rotisser jsem se i já naučila vařit. To jsem takhle po třicítce zjistila, že jsem sice poleno, ale když mám kuchyni, ve které na mě nikdo nemluví, a pořádný kastrol k tomu, jsem i já schopna něco uvařit….. ba dokonce vařit s radostí. Aby ne, s takovým kusem překrásného nádobí jako je série Norden, ke které patří i nože (nejkrásnější na světě), a sekyra (ach)…

Výhodou krásné pánve či nože s dřevěnou rukojetí je to, že má člověk tendence lépe se o ně starat. Přestože mnohé nádobí Fiskars lze mýt v myčce, mám prostě přirozenou potřebu omýt lepší kusy v ruce. Kromě toho, že produkt při dobré péči déle vydrží, nepotřebuje jich člověk tolik. Zatímco nože s plastovou rukojetí jsme po ukrojení čehokoliv hodili do myčky, takže se stalo, že jsme vytahali všechny nože a nebylo čím krájet, ten luxusní, s dřevěnou, po každém krájení hned opláchnu, a je tedy okamžitě k dispozici. Takže pokud si člověk koupí jeden luxusní nůž, vlastně ušetří….. my však budeme potřebovat dokoupit ještě jeden, abychom se při společném vaření nemuseli o nůž dohadovat.

Další výhodou Fiskars je mimo jiné fakt, že jejich výrobky jsou poměrně snadno dostupné i v Čechách.


Pentik

Pentik, letos slavící 50 let své existence, je má srdcovka. Objednávala jsem od nichž již před 10 lety, tedy v době, kdy jsem žila v Čechách, kdy ještě neexistoval mezinárodní e-shop, a kdy bylo nutné posílat objednávku se seznamem produktů e-mailem, platit se dalo jen bankovním převodem, za který se tehdy platil nehorázný poplatek, a k tomu ještě cena poštovného byla asi pětkrát vyšší než dnes. Ale Pentik za to rozhodně stál a stojí.

Jejich keramika se stále vyrábí ve finském Laponsku, jehož krásy jsou promítnuty především do série Saaga – nádobí a textil s motivy sobů, které nejspíš znáte z mých fotek (především mou milovanou vlněnou deku).

Ale Pentik je známý i pro své krásné textilie se vzory navrženými finskými designéry, a také pro své (taktéž mé milované) stříbrné soby – soško-svícny, jejichž vysoká cena děsí, ale je dána tím, že jejich povrch je pokryt opravdovým stříbrem.

Před covidovou pandemií existoval český e-shop a dokonce i kamenné obchody v Praze. Aktuálně však, bohužel, objednání jen z oficiálního finského e-shopu.

Pentik.com

Pentik

Lapuan Kankurit

Lapua je město, které máme relativně blízko a často přes něj jezdíme, slovo „kankurit“ znamená „tkalci“. Jak už tedy název vypovídá, jedná se o textil – nejen šitý, ale také tkaný přímo ve městě Lapua. Historie tkalcovny sahá až do roku 1917, v současnosti tedy tuto rodinnou firmu vede již čtvrtá generace.

Kromě evropského lnu, certifikované biobavlny a ovčí vlny, Lapuan Kankurit nabízí i produkty z firmou vyvinutého materiálu TENCEL (mix len-tencel-bavlna), který je jemný, rychleschnoucí a má přirozeně antibakteriální vlasnosti.

K tomu všemu textil Lapuan Kankurit vyniká překrásnými motivy, a jako u každého kvalitního textilu – způsobu použití se meze nekladou…. Např. ručník lze použít jako ozdobný přehoz či ubrus. Dlouhá podložka na lavici do sauny jako běhoun na stůl…

K dostání na arki.cz a terve.cz


Marimekko

Mou lásku k Marimekku by nepřehlédl ani slepý, už proto, že můj nejoblíbenější vzor je i jedním z těch nejvýraznějších. Květinový vzor Unikko v různých barevných variacích, ať už oděvů, domácího textilu či nádobí, zdobí domácnosti od roku 1964. Samotné Marimekko letos slaví přesně 70 let.

Nicméně například nádobí ze série Oiva se kromě nejrůznějších vzorů a barev prodává i v minimalistické bílé. Všechny vzory a barvy jsou tedy kombinovatelné s jednoduchý základem. A pokud mě nějakou dobu sledujete, určitě už poznáváte bílé široké hrnečky, které často používám jako zapékací misky na dezerty.

Kompletní sortiment je dostupný jen ze zahraničí, ale velký výběr Marimekko produktů má například český e-shop terve.cz.


Iittala

Sklárna Iittala a porcelánka Arabia dnes patří do skupiny Fiskars. Jejich produkty se tak vzájemně prolínají, a kromě skla se pod značkou Iittala prodává i porcelán, či nerezové nádobí a příbory.

Ikonou Arabie je rozhodně nádobí s Mumínky.

Iittala nabízí velkou škálu skla, porcelánu a v poslední době i textilu.

Na výběr je minimalistický nadčasový porcelán série Teema (původně Kilta), navržený už v roce 1953, k dostání ve více barevných variantách.

Skleněná série Kastehelmi, jejíž zdobení znázorňuje kapky rosy, byla navržena v roce 1964. Je taktéž dostupná ve více barvách, a kromě nádobí obsahuje i svícny a vázy.

Překrásná je i pohádková série Taika, za jejímiž motivy stojí výtvarník Klaus Haapaniemi. Dostupná je ve více barvách, včetně jednoduché černobílé variace. A série nádobí se nedávno rozrostla i o textil se shodným motivem.

O produktech Iittala by se daly psát dlouhé články, protože v nabídce najdete velkou spoustu produktů rozdílných materiálů, textur, barev… produkty designově poměrně mladé, stejně jako dlouholeté stálice, které jasně potvrzují fakt, že kvalitní design a materiály jsou nadčasové.

Za zmínku však rozhodně stojí sklenice na víno série Essence, litinová stálice mezi hrnci Sarpaneva, ale také ručně foukaní ptáčci Birds by Toikka, či ikonická váza od Alvara Aalta, navržena v roce 1937 (ten onen Alvar, podle kterého se jmenuje náš prasík).

Iittala, letos slavící 140 let, byla už v historii průkopníkem nových postupů a možností. Není tedy divu, že jako první sklárna vydává sérii ze 100% recyklovaného skelného odpadu. Na sérii je mimo to unikátní především výsledná barva skla, která je dána složením/mixem barev konkrétního recyklátu, tudíž odstín není možné nikdy přesně zopakovat. V recyklované sérii už před časem vyšla Aaltova váza, či sklenice Raami z čirého skla se zeleným podtónem. Současná recyklovaná várka obsahuje větší množství výrobků z různých sérií, včetně Toikka ptáčků či svícnu Kastehelmi, tentokrát ze skla s překrásným šedomodrým nádechem. Zmiňované série lze navíc krásně kombinovat…

Kromě oficiálního e-shopu jsou produkty k mání také na arki.cz a terve.cz


HEMPEA

Konopný textil HEMPEA asi představovat nemusím… o značce si můžete přečíst v samostatném článku. Nicméně alespoň ve zkratce… Tahle ve finském Laponsku šitá krása ze 100% rumunského konopí je spojením nadčasovosti a udržitelnosti. Jednoduchý design, překrásný materiál a barvy, vyrobeno i barveno s ohledem na životní prostředí. A jako ostatní krásný textil, i tento má spoustu použití – např. prostěradlo použité jako ubrus (viz. fotografie Iittala a Fiskars).

Hempea.com


Ukko Finland

Pokud nemáte doma muže, který se zajímá o design, vaří, či miluje čokoládu, jsou výše zmíněné tipy spíše pro ženy. Jeden tip na mužský dárek tu však mám……

Od začátku do konce ve Finsku vyrobená „placatka“ Ukkomatti z nerezové oceli s koženým pouzdrem je další ukázkou estetiky a praktičnosti finského designu.

K dostání na terve.cz

Ukko Finland

A protože co bych to byla za člověka, kdybych vás tu takhle lákala na krásy finského designu a nic za to nenabídla, připravila jsem i letos kousek Finska, který pošlu do světa.

Tímto tedy vyhlašuji předvánoční soutěž

..konkrétně o dva dárkové balíčky obsahující svícen Iittala Kastehelmi z čirého skla, ubrousky Marimekko s hravým liščím motivem Ketunmarja, a samozřejmě tabulku Fazerovo „Modré“.

Marimekko, Iittala

Do soutěže se zapojíte tak, že napíšete komentář pod tímto článkem.

Soutěžit můžete do 12. prosince, výherci budou vylosováni následující den a kontaktováni e-mailem, prosím proto o uvedení platné e-mailové adresy (není veřejně viditelná).

Ani jeden z výrobců není nijak zapojen do soutěže.

EDIT. 13.12.2021

Moc děkuji za komentáře, výherci jsou již známi a kontaktováni.

Pro informaci… losování proběhlo pomocí skriptu, který Pepa napsal (několik řádek programovacího kódu – to je výhoda toho, když má člověk doma ajťáka), a který náhodně vylosoval dvě ze série čísel (každý komentář má v systému své číslo). Výhercům ještě jednou gratulujeme a všem ostatním děkujeme 🥰.


Teď už nezbývá než popřát hodně štěstí v soutěži, a především krásný předvánoční čas.

Print Friendly, PDF & Email

85 komentářů

 • simona

  svítit si, mlsat a ještě k tomu mít talířek s čokoládou na krásných ubrouscích ….. hmmmmm …… to by byl dárek k mému svátku!!!!!! (12.12.)

  • Lenka Smejkalová

   Fiskars znam hlavne kvuli vecem na zahradu ale trda ty noze s drevenou rukojeti me uplne nalakaly, fakt vypadaji luxusne. Diky za tip 🙂 a Iittala budu muset taky prosmejdit, moc se mi libi Vas styl, nasla jsem IG nedavno a hltam kazdou fotku.

    • Michaela

     Waw, jako čokoholika by mě potěšila ta čokoláda, ale i ubrousky a svícen jsou úchvatné. Jako inspirace na dárečky suprovni, lepší než elektronika a podobně drahé nesmysly. No a Fiskars je best, máme od nich pár věcí na zahradu a český prodejce Fiskars je navíc můj klient.

   • Lucie

    Krása, nádhera – Fiskers je už u nás prověřený a oblíbený roky, ale nádobi neznám, Iittala a Marimekko je moje touha-u obou už mám „vybráno“ . Krásný výběr od vás. Zdravím na sever.

   • Alena Brenkova

    Moc rada Vas sleduji a z Vaseho clanku jsem se dovedela zase neco noveho. Fiskars je nasi dlouholetou siucasti na chalupe i doma😉. O cokolade Gejsha jsem nevedela, ze je finska…Zato se moc dobre pamatuji na jeden z mala zahranicnich obchodu za min. rezimu ved le restaurace U Tygra s finskym zbozim a hlavne kosmetikou😁. Mejte se bajecne a peji krasny advent🎄❤️

   • Petra Svárovská

    Od značky Fiskars máme spoustu věcí, hlavně na zahradu ❤️, jejich nůžky jsou nej ❤️❤️❤️👍.
    Zdravím do Finska ❤️😊

  • Lucie

   Díky za krásný inspirující článek 🙂 úplně stejné oranžové Fiskars nůžky přivezl můj taťka babičce před skoro 40 lety z Anglie, kde byl na studijním pobytu. Něco jako dnešní Erasmus. Je zajímavé vidět dnešní a tehdejší model – vypadají úplně stejně 🙂🙂 zajímal by mě pohled seveřanů na přípravy na Vánoce….zvyky, tradice. Neplánujete něco sepsat?😊 Jinak přeji poklidný advent🙂 Lucie

   • Leona

    Děkuji za článek. Sleduji vás už delší čas a nutně bych vás potřebovala mít u sebe, váš dům je kouzelný a já to takto moc neumím.

    • Petra Daníčková

     U vás je mi příjemně, a to jen koukám na fotky 🙂 Máte nádherný domov a výborný vkus. Ať se Vám daří a pohodové svátky.

  • Jana Árvajová

   Děkuji za inspiraci 🙂 ♥. Krásná země, místo, domov. Závidím Vám a zároveň přeji ten nalezený klid. Pěkné vánoční svátky přeju s vůní skořice, kávy, perníku. A světýlka štěstí v očích obdarovaných nejen dárky.

  • Vlaďka Judasova

   Miluji vše z tématikou severských zemí.Útulno,teplo z krbu,zapálený svíčky a venku hromada sněhu.Ideál🎄❄⛄

  • Iveta

   Milujeme s manželem severské filmy a seriály. Zrovna včera jsem se dodivala na Sourozeneckou lásku na Netflixu. Když vidím Vaše fotky, jako bych bych viděla záběry z mnoha těch filmů a cítila tu vůní, která se musíu vás doma linout. Snad si jednou splním svůj sen a na sever se podívám.

   Krásné svátky 😊

  • Šárka

   Terezko,
   máte vymazlené úplně všechno! Dárky bych přála komukoli, udělají radost určitě, o tom nepochybuji… Letos bych si přála zapadnout sněhem, zachumlat se do deky s horkým čajem, mít okolo děti a pouštět si jen pohádky, tak snad se mi to vydaří, když už nic „nefunguje“ tak jako jindy.

   Přeji krásné Vánoce tam k vám na sever 😘

 • Helča

  Ahojky,
  jsi super 🙂 ráda to čtu…
  Ať se daří a třeba se zadaří s dárečkem 😉 udělal by radost.
  Pozdravy z Vídně, i pro Pepu prosím!

  • Lucka

   Před odchodem na mateřskou jsem pracovala ve firmě, co prodávala finské traktory Valtra, kolegové často létali do Suolahti na školení a porady, občas přivezli nějaký dáreček, díky nim mám doma například klasickou kuksu. 🤗 Bohužel já se s nimi do Finska podívat nestihla, tak snad někdy soukromě. 🙏🏼 Jinak co výrobek – to originál, krásné tipy na dárečky, co určitě potěší. Přeji Vám do Finska krásné prožití svátků. 🎄❄️😊

   • Eliška Kettu

    Díky za tipy! Já jedu hlavně v Iittale a Marimekku, ale přiznávám, že tím obdarovávám hlavně samu sebe. 😄 Naprosto miluju vázy Savoy a nedávno jsem začala sbírat zrovna i tyhle kastehelmi svícínky. Tervehdys täältä Tšekistä! 😊

    • Daniela

     Miluji Vaše fotky nádherného domu, psů. Přeji vám krásné vanocea kupu zdravíčka. Balíčky jsou krásné, originální

    • Linda Zábranská

     Moc ráda vás sleduji, takhle osobité bydlení se jen tak nevidí, ale chce to i cit a dobrý vkus. Díky za pokochani nad krásnými tipy, krásné Vánoce a opatrujte se tam na severu!

    • Palánová Veronika

     Velmi inspirující příspěvek.
     Z Vašeho domečku čiší pohoda a klid.
     Objevila jsem jeden obchůdek,kde takové netradiční věci prodávají a moc ráda tam chodím, ať už pro inspiraci, nebo si koupit nějakou drobnost.
     A o tom to všechno je, radovat se z maličkostí, dáreček by určitě potěšil!
     Hodně zdraví ❤

  • Veronika

   Asi se budu opakovat, ale miluju každou jednu vaši fotku, každý detail, smysl pro detail, nádherné nápady a všechno! Pro mě je váš dům celé jeho okolí jeden velký sen a ani nejde slovy popsat co cítím, když na ty fotky koukám! Opravdu nepřeháním, úplně mi plesá srdce!🖤🖤

  • Monika Adámková

   Terezko, u vás je tak krásně. Vůbec jsem netušila, že máte blog. Po zítřejších zkouškách vím co budu číst a kochat se. Mějte se krásně ❤️

   • Lenka

    Terezko, pokaždé když vidím vaše fotky kde je kus nějakého nábytku, látky, no čehokoli mám pocit že to nutně potřebuji taky…. vždycky ukazují manželovi doma jak jste šikovní. Ten váš ostrov mi nedá spát..no sen. Přimlouvam se za článek o vánočním jídle, zvycích z Finska. Mějte se krásně a hezký vánoční čas.

 • Lucie

  Proč jsem váš blog objevila až dnes? 😮😍 Soutěž super a losování 13. na můj svátek s mojí šťastnou “třináckou” úplně ideální 😅

  • Anet

   Úplně na mě dýchá ta vánoční atmosféra ❤️🎄 prožít Vánoce na severu je takový můj tajný sen, který si určitě jednou splním 😁 vůbec nechápu jak někdo muze dobrovolně na Vánoce odletět za teplem 😀

 • Vendula

  Je to vše paráda, jako vždy! To Fiskars nádobí mě už chvíli zajímá a asi do něj zainvestuju. A s nůžkama máš pravdu. Jsem levák a jako jedny z mála mi nevadí 😀 A ten textil Lapuan, ten je!!

 • Andrea Topinková

  Ahoj z tvých fotek na mne vždy dýchne teplo domova, navíc máš velkou knihovnu a já jsem milovnice knih, máš i okno, kde by se skvěle četlo a praskající oheň v krbu, nemám šanci něco takového mít, tak si o tom sním přes tvoje fotky. Díky za ně. Andrea

   • Marcela Machovská

    Dobrý den, moc ráda sleduji Váš profil a fotky ukazuji i mému manželovi😀. Tento článek mě dost zaujal, protože se mi líbí severský design a přiznám se, že jsem vůbec neměla tušení, že Fiskars je Finská značka. Samozřejmě, že spoustu jejich nářadí máme na zahradě, ale taktéž jsem nevěděla, ze vyrábí i nádobí.
    Jinak malinký vztah k Finsku máme, nejmladší syn tam byl před 2 lety týden se školou, když byl v 7.třídě. Bydlel v rodině a přijel naprosto nadšený, hlavně tedy z jejich školství, přístupu k žákům, chování dětí atd. Jelikož jsem pedagog, rozpovídala bych se víc, než je zdrávo 😂 Nicméně přivezl si od rodiny jako dárek hrníček s Mumínky a je opravdu jak píšete z ARABIA. Přiznám se, že z něj piju nejvíce já😀
    Přeji Vám krásné prožití Vánočních svátku a hodně dalších zajímavých článku.

 • Kateřina Hajtman

  Tak tomuhle říkám předvánoční pohlazení oka🤩krásné tipy na dárky,hned do několika jsem se zamilovala a asi je nutně potřebuju mít🙈😁…to bude mít manžel radost😂
  Miluju čtení vašich článků,váš vkus a asi i celé Finsko😂🙈tak prosím,do Vánoc ještě další článek❤️

 • Petra

  Skvělý článek. Moc Vás obdivuji. Líbí se mi Vaše bydlení a celá rekonstrukce domu je úchvatná. Těším se na další fotky a články.❤️

 • Bára

  Moc ráda sleduju ty vaše rekonstrukce, z fotek dýchá duch severu a pokaždé me to přenese na místo, který znam jen z fotek 🙂 a dostat nějaký dáreček z těch míst.. To by byla pecka! 😀

 • Kamila Hirka Lukasíková

  Děkuji za inspiraci, krásné fotky a krásnou češtinu. Přeju Vám, Pepovi i chlupáčům hodně zdraví a šťastné Vánoce.Kamila 🙂

 • Olga

  Fiskar dělá nádobí? Paráda, zatím jsem od nich měla na seznamu přání jenom řezačku na papír, koukám, že tam budu muset přihodit pár položek navíc:-) A ten litinový hrnec Sarpaneva, tam by to chtělo i ty kamínka k tomu… Každopádně moc díky za inspiraci, až budeme pořizovat nové povlečení, jsem rozhodnutá jít do konopného. Přeju pohodový předvánoční čas a vlkoušům podrbání, kde to mají nejraději. O.

 • Kateřina Rosendorf

  Dobrý den, sleduji vás už z MS a mám vaše fotky a příspěvky ráda. Děkuji za hezké tipy a přeji klidné svátky ❤️

 • Eva

  Děkuji za krásné tipy na dárky i na jejich zabalení. A jsem ráda, že jsem vás kdysi objevila. Máte nádherný styl bydlení.
  Přeji poklidný advent i Vánoce.

 • Martina N

  Je to jasný, k dalšímu rýči Fiskars musí muž přihodit i litinovej kastrol 😁, jinak nepracuju. Jejich rýč jako jedinej přežil naše kopání základů v kamenolomu, takže kastrol bude jistě taky bomba. Po ubrusu od Lapuan Kankurit toužím už dlouho, ale musím vydržet až si pořídíme normální stůl. Díky za pokochaní se. Přeji vám krásné svátky.
  PS: zbožňuju ten váš skleník, víc fotek prosím.

 • Lucie Stašková

  Úžasný článek! Moc děkuji za inspiraci. Vždycky zavzpomínám na výlety a nákupy ve Švédsku. Chtělo by to e-shop 😉🌞

 • MHR

  Krása, za mne – měla byste mít e-shop , máte super vkus, a doporučujete jen to co byste si sama koupila.
  Věcí je hodně a někdy je lépe koupit na jednom místě.
  Zdravím z Prahy MHR

 • Radka Bížová

  My mame doma naradi jen fiskars ale jakto ze mi uniklo, ze delaji i nadobi? Jdu hned aktualizovat dopis jeziskovi 😀 diky za tip

 • Lida

  Krásný a inspirativní článek, pokochala jsem se co to šlo 🙂 Nejvíc bych si přála mít alespoň kousek Marimekka doma, ale tím že jsem samozivitelka, tak jsou jiné přednosti…Přeji krásné Vánoce 🙂

 • Jana Ľalíková

  Dík za představení finských produktů jako tipy na dárky. Z těch vámi představených používáme produkty Fiskars ať nože,nůžky nebo zahradní náčiní. Krejčovské a entlovací(cikcak) nůžky vlastním už 40.let,dostala jsem je k 18.narozeninám a tehdy tu byly k sehnání jen v Tuzexu a za valuty nebo bony. Ty nůžky mi pomáhaly při mé práci krejčové po 26.let a i teď jen při občasném šití. Jen jsem nevěděla,že Fiskars vyrábí i nádobí.
  Ještě jednou dík za zajímavé články o pobytu v té krásné zemi a ať se vám daří uskutečnit své sny i nadàle

 • Jana

  Zdravím Terezko,
  zase nádherný čtivý článek, tentokrát hodně poučný. Netušila jsem, že Fiskars je na světě tak dlouho, myslela jsem si, že je to semenářská firma, jejíž název jsem úspěšně vytěsnila (ten proklatý němec). Potěšilo mě, jak nám rozšiřujete obzory 🙂
  Udivuje mě, že národy s tak krátkým létem, tak krátkým světem plným barev si ty barvy nepřenášejí domů – ani textil, ani keramika.
  U nás je kvetoucí barevné léto neporovnatelně delší a přesto bych nemohla mít doma šedohnědo stříknuté krémovou, v zimě je mi po barvách smutno.
  Prosím, do soutěže mě nezařazujte, kvůli tomu Vám nepíšu. Píšu kvůli poděkování a přeji Vám pevné zdraví!

 • Veronika

  Skvělý článek, hlavně tedy balení vánočních dárků mě dostalo, máte to opravdu vyšperkované ♥ A tipy na dárky zaujaly, určitě něco objednáme, hlavně teda od Fiskars, příteli by se opravdu kvalitní pánev hodila, vzhledem k tomu, že v 99% případů kraluje kuchyni on 🙂
  Přeji Vám krásné Vánoce a hlavně hodně zdraví! 🙂

 • Lucie

  Terezko, dekuju za krásný článek, zase jsem si trochu rozšířila wishlist🙈🙉 Zdravíme na sever a přeje kouzelný advent🐕🙋🏼‍♀️🌲

 • Vlasta

  Díky za typy na dárečky. Na zahradě nářadí od Fiskars používáme už léta, tak proč ne v kuchyni. Takže objednáno a těšíme se na Vánoce a další vaše úžasné články 🙂

 • Karolína

  Pentik jsem si dost oblíbila, škoda že u nás skončil. Fiskars sekeru máme, i kluci si ji chválí když dělají dřevo. Fazer znám jenom tu Geishu.
  Některé značky znám jenom od vidění, díky za rozšíření obzoru o méně proflaknute značky našich eshopu. Nechcete si nějaký otevřít. Krásný advent.

 • Michaela

  Terezo, Váš blog čtu nárazově už dlouho.
  Díky, že nás zvete do svého krásného domova, jste velmi inspirativní.
  Přeji Vám klidný advent a šťastné a veselé vánoce. Michaela

 • Pavla

  Zdravim ze severniho Slovenska,prave se u nas zacal tichounce a nezne snaset snih.Dekuji ze se s nami delite se stripky ze sveho zivota,je to poteseni pro oci a dusi.Muj prvni Fiskars byli hrabe s drevenou nasadou,pro mne zazrak (mam 47 kg :))) ).No a pak se to rozjelo,drobne zahradnicke naradi,rukavice,zdedena minisekerka,maceta…Posledni pocin je vymena 3 kuchynskych nozu,podle hesla: nejsem tak bohata abych kupovala lacne veci.Kocham se tou krasou z Vasich fotek,snad se stesti usmeje….Posilam do Vasi divociny prani pevneho zdravi a dobre lidi kolem.Pavla

 • Bibiana

  Krásne darčeky,dobrá inšpirácia 🙂 . škoda,že liatinových vecí v e shopoch je veľmi málo,rada ich používam.

 • Karin

  Já mám hrozně ráda značku Lapuan Kankurit. Mám od nich ohřevnou láhev a tulím se s ní jakmile začne podzim;) Jejich utěrky jsou skvostné, ty vzory a barvy … Mrzí mě, že už Pentik nelze koupit v českém e-shopu. Každý rok obdivuji jejich nové vzory a prohlížím si katalog.

 • Karolína

  Tohle je tak milé sdílení a tak inspirativní život… Čekám vždycky na nový článek. Zrovna jsme se ze severu vrátili, tak teď nad tipy na dárky vzpomínám a vysnívám si, co bychom si přáli dostat a vymýšlím, co krásného darovat 🙂

 • Zuzka

  Terezko, děkuji za krásný vánoční finský přehled. Na Fiskars nedám dopustit, jejich hrábě jsou nepřekonatelné. Netuším, jak ksem bez nich mohla existovat😁 A ta Geisha mi překvapila. Krásné Vánoce Zuzka

 • Lucka

  Terezko, přeju vám všem krásné Vánoce… ve Finsku musí být opravdu nádherně.. když jsem dřív pročítala celý Váš blog, tak jsem hodně často ve Vašich článcích poznávala sama sebe…asi toho máme hodně společného 🙂 mějte se krásně a zase se těším na další články..

 • Kateřina

  Fiskars máme rýč a zahradnické nůžky, obojí super! Jen u rýče se každý diví, proč je tak zalomený :-). A co se týče estetických dárků – textil je má srdcovka….nádhera. Běhoun Lapuan mě dostal. Krásné dny. A že bych šla balit dárky? :-)))) Kač

 • Ivana

  Moc zdravím do FInska. Na blog jsem narazila úplně náhodou a články zpětně přečetla jedním dechem. Tolik práce a tolik krásy… ach… moc vás oba obdivuji a přeji si, aby článků na blogu bylo co nejvíce :-)))
  Už v jednom z předchozích článků mne zaujal konopný textil Hempea. Klidné vánoce přeji.

 • aida

  Krásné dárky, krásný dům, celý blog. Objevila jsem Vás náhodně před časem a po večerech vše dočítám.
  Přeju pěkné Vánoce a jen to nejlepší v novém roce!

 • Ivana Svecova

  Vase bydleni (znam vas krasny domecek uz delsi dobu) a zpusob zivota ve mne vyvolava pocit naseho stastneho manzelstvi. Jde z nej teplo, laska, klid a spokojenost. 7.12. jsme meli 30. vyroci, manzel prisel domu v obleku, prinesl velkou kytici ruzi, poklekl ( v jeho veku uz to neni tak jednoduche 😁), pozadal me o ruku na pristich 30 let a dal mi prstynek. Miluji ho i po tech 30 letech (a nebyla to vzdy prochazka ruzovym sadem) a libi se mi, ze u vas doma je laska prave tak vsudepritomna. ❤️

 • Martina Rozsypalová

  Žila jsem nějakou dobu v Dánsku, tak vidím ve Vašich příspěvcích i kousek této krásné země 🙂 přeji Vám krásné Vánoce! 🌲

  • Katka K

   Máte to všetko tak nádherné a prekrásne ❤️❤️❤️ vo Finsku by sa mi páčilo….od prírody, cez design, náturu, nůžky, tencel, božsku čokoládu… prajem Vám pokojné a veselé Vianoce a vela zdravíčka.

 • Naďa

  Díky za tipy 🙂 Fazer miluji, dvakrát do roka si odtud objednávám balík dobrot 🙂 Miluji jejich velikonoční vajíčka a také FazerMint. V Čechách se kromě Geishy dají občas sehnat čokolády (jednu dobu v Kauflandu), jinak velice nic, což je škoda 🙂

 • Kristýna

  Vánoce jsou vůně jehličí pohoda a klid u krbu z rodinou a to přesně vše vyzařuje z vašich firem a toho co píšete. Krásné Vánoce do Finska a hodně zdraví

 • Zuzana

  Dlouho Vás sleduju a vždy se těším na Váš další příspěvek. Užila jsem i tenhle vánoční dárkový. Přeji Vám na „daleký“ sever krásné adventní dny.

 • Adéla

  Děkujeme za sdílení a štědrost posílat do světa nápady, myšlenky i kus vašeho domova ❤️ Překrásný čas adventu, pohodu, útulnost, psí tlapky na blízku, teplý čaj v hrnečku a vůní jehličí ❤️🌟🌲🤗

 • Kateřina

  Ahoj Terezko:) tak já se prvně pouštím do nějaké soutěže, protože svícen Littala Kastehelmi se mi líbí už hooodně dlouho a stojí za to 🙂 a co je taky nádherné je od té firmy to sklo jakoby rampouchovité:) miluju ten mega kvalitní a krásný minimalismus skandinávského designu, to stačí mít jednu vázu a je to tak nádherný soliter, že nic dalšího není potřeba, ted v zimě si prohlížím zas na instagramu skandinávské domovy a to je krása, advent umí tak vkusně, minimum ale kvalitní nádhera:) děkuju ti za hru na výhru:) Káťa

 • Jana

  Máte to útulné a pohodlné.. aspon podle fotek. . Ve Finsku jsme byli na dovolené před 9 lety a úplně mě ta země okouzlila. Ráda se tam zase někdy vrátím. Úžasná příroda- parky, jezera, všude kde jsme byli ve městech bylo čisto.. .. Ty hrnečky jsou úžasné. Fiskars samozřejmě máme sekyrku a rýč 🙂 nejdůležitější pomocníci na zahradě. Mějte se krásně . Jana

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *