Punainen Talo - Červený Dům
O Finsku

6. prosinec

První dáma Jenni Haukio a pan prezident Sauli Niinistö (Foto 2017, zdroj kaksplus.fi)

Den nezávislosti Finska

Oslavy dne nezávislosti jsou těmi největšími oslavami ve Finsku. Finové si svobody váží převelice… však je Finsko nejsvobodnější zemí světa… 

Po dlouhých staletích útlaku nejprve ze strany Švédska, a poté Ruska, se Finsko stalo samostatným 6.12.1917. Letos tedy samostatné Finsko slaví 102 let. 

Finsko je země svobody a země rovnosti. Jedna ze zemí, kde jsou si lidé rovnější než v jiných zemích… muži i ženy, místní i cizinci, a rozdíl mezi nejchudšími a nejbohatšími obyvateli je ve srovnání se zahraničím neobvykle malý. A bylo to Finsko, kde ženy měly jako první v Evropě volební právo, a zároveň první na světě, kde všechny ženy mohly být i zvoleny… V roce 1907, tedy ještě v době pod ruskou nadvládou, sedělo po první přímé volbě ve finském parlamentu už 19 žen (z celkového počtu členů parlamentu to bylo 9%). 

Každoročním vrcholem oslav je ples v prezidentském paláci – Linnan juhlat

Pravidelně pozvanými jsou bývalé hlavy státu, vrcholní politici a váleční veteráni. Jakékoliv další pozvání je pouze za zásluhy zemi, vědě či kultuře v uplynulém roce. Získání pozvánky je tudíž něco jako vysoké státní vyznamenání. 

Finové tak tráví oslavu doma u svých televizí, sledujíc přímý přenos z plesu. Přenos začíná už brzy odpoledne televizním studiem plným rozhovorů s celebritami, informací o nadcházejícím plese a živými hudebními vystoupeními některých hostů. 

A pak přichází tolik očekávaný ples….. a zároveň důvod nepochopení a posměchu většiny cizinců…. totiž… ples začíná tím, že prezident republiky s první dámou osobně vítají podáním ruky všechny ty pozvané hosty. Všechny…. 😂

Punainen Talo -  Linnanjuhlat

Takže první dvě tři hodiny plesu koukáte v televizi na to, jak si prezidentský pár třese rukou s davem lidí, zatímco celá situace je komentována, stejně jako přenos hokeje, abyste byli v obraze, kdo je oním pozvaným šťastlivcem právě podávajícím ruku hlavě státu, čím se zasloužil, popř. kdo navrhl večerní róbu dámy, která ho doprovází.

Teprve když jsou všichni odzdraveni, stává se ples klasickým plesem s tancem a hudbou.

Pro cizince největší nuda, ale já sama si neumím představit trávit tento den lepším způsobem. A tak koukám xy hodin, jak Sauli Niinistö se svou krásnou chotí Jenni Haukio podávají ruce lidem v překrásných róbách, a jako zbytek národa tajně sním o tom, že jednou tu onu posvátnou pozvánku obdržím i já… 💙

Hyvää itsenäisyyspäivää!

Print Friendly, PDF & Email

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *